Sërbia do testojë edhe me vaksina kineze

RAJON – Vaksinimi kundër covid-19 me vaksinën kineze do të fillojë nesër në Serbi, pasi një milion doza mbërritën dje në Beograd. Në shtator, drejtori i kompanisë kineze China National Biotech Group (CNBG) i tha Reuters se Serbia dhe Pakistani kishin rënë dakord të merrnin pjesë në fazën e tretë të testimit të vaksinës së tyre. Dy vaksina të zhvilluara në njësitë CNBG në Wuhan dhe Pekin do të testohen në Serbi. njofton sdk.mk

Sipas drejtorit të kompanisë Zhang Yuntao, faza e tretë e testimit do të përfshijë 50,000 njerëz në 10 vende dhe një urdhër prej rreth 500 milion doza pritet nga disa vende të botës. Ai tha në atë kohë që personeli në ambasadat dhe konsullatat kineze në të gjithë botën pritej të vaksinoheshin së shpejti.

Duke marrë vaksinat dje, Presidenti serb Aleksandar Vuќi tha tha se ai do të vaksinohej me vaksinën kineze në shtatë ditët e ardhshme, për të treguar se ishte e sigurt.

Në Serbi, popullata tashmë po vaksinohet kundër Covid-19 me vaksinat e “Pfizer / Biontek” dhe rusit “Sputnik”. Vuќi на njoftoi se 19,500 doza të reja të vaksinës Pfizer / Biontec do të mbërrijnë nesër dhe 250,000 të tjera nga Sputnik të Martën.

Vaksinimi në Serbi filloi më 24 dhjetor me vaksinën Pfizer / Biontec. /ora24.tv