Çfarë qëndron pas korrigjimit të kriptovalutave ?

Shpërthimi i optimizmit në tregun e kriptave ka mbaruar përkohësisht. Koha për korrigjim është akoma me optimistët, dhe ne e dimë pse. transmeton denar.mk

Optimizmi nuk u qetësua edhe kur bitcoin u rrit mbi $ 20,000, apo edhe theu rekordin $ 30,000, por marka $ 40,000 duhej të binte (duke arritur 42,000 $ të Premten) që shumica e investitorëve të fillonin papritmas rinovoni fitime të mëdha.

Dhe kur disa njerëz në të njëjtën kohë përpiqen të ecin nëpër derën e daljes, lind një problem. Çmimi i bitcoin ra me 20 përqind (rënia më e madhe që nga marsi) në 30 500 USD me një qarkullim rekord deri të hënën në mëngjes. Në anën e shitjeve ishin disa investitorë të mëdhenj (si Guggenheim Partners) të cilët u kujdesën për forcimin e fortë të bitcoin vitin e kaluar. Edhe minatorët janë duke bërë tregti siç bënë në korrik 2019, kur çmimi i bitcoin arriti në 14,000 dollarë.

E hëna u pasua tashmë nga një kërcim i fortë i bitcoin dhe një rritje prej 20 përqind, dhe të martën vlente rreth 35,000 dollarë amerikanë. Të mërkurën në mbrëmje, vlera e tij tejkaloi nivelin e 35,500 dollarëve.

Vitin e kaluar, bitcoin u rrit nga 7,200 $ në 29,000 $. Ai gjithashtu theu rekorde të reja në 2021, derisa arriti në 42 mijë dollarë, e cila u pasua nga një korrigjim më i fortë, të cilin bitcoin e shmangu për një kohë çuditërisht të gjatë.

Lëvizje të ngjashme ose edhe më të theksuara janë vërejtur ditët e fundit në rastin e altcoin. Shumë theksojnë se bitcoin është një flluskë klasike. Ky është mendimi i mbretit të bonove, Jeffrey Gundlach nga kompania financiare DoubleLine Capital. Sigurisht, ka shumë mendime kontradiktore për të cilat ne shpesh shkruajmë, të cilat tregojnë Bitcoin-in si një ruajtës të vlerave të ngjashme me arin.

Shumë gjithashtu i shohin arsyet për dobësimin e bitcoin në rimëkëmbjen e pjesshme të dollarit në fillim të vitit të ri. Javën e kaluar, monedha amerikane ishte në nivelin e saj më të ulët në tre vjet dhe më pas filloi të forcohej, gjë që nuk është e mirë për tregjet e aksioneve, dhe gjithashtu jo për bitcoin, i cili tradicionalisht u rrit kryesisht gjatë periudhës së dobësimit të monedhës amerikane./ora24.tv.0