Donald Trump për republikanët: “Unë mbaj përgjegjësi”

SHBA – Presidenti i SHBA Donald Trump ka pranuar se ai mban “disa përgjegjësi” për inkursionin e javës së kaluar në Kongres, u tha udhëheqës republikan republikan Kevin McCarthy kolegëve të partisë, duke konfirmuar dy persona të njohur me përmbajtjen e takimit. Njofton mkd.mk

 

McCarthy, i cili fajëson Trumpin për dhunën, ndau detaje të një bisede telefonike me Trump gjatë një takimi virtual dy orësh me ligjvënësit republikanë, shumë prej të cilëve kanë pikëpamje të ndryshme mbi pushtimin e Kongresit, thanë burimet për Reuters.

 

Mijëra sulmuan një tubim të Mërkurën, duke larguar qindra protestues me kamion.

 

Sulmi rezultoi në pesë jetë të humbura.

 

Dhuna shpërtheu pasi Trump u bëri thirrje mbështetësve të shkonin në Kongres për një tubim në të cilin ai përsëriti pretendimet e pabazuara se ai ishte grabitur për të fituar zgjedhjet presidenciale të SHBA.

 

Trump fillimisht refuzoi të dënojë sulmin, duke përsëritur pretendimet e tij të pabazuara për mashtrim elektoral dhe duke e quajtur turmën që sulmoi Kongresin “një grup njerëzish shumë të jashtëzakonshëm”.

 

Një ditë më vonë, ai e përshkroi dhunën si një “sulm të neveritshëm” dhe u zotua të sigurojë një transferim të qetë të pushtetit, megjithëse ai nuk pranoi humbjen elektorale.

 

Dje, me kërkesë të zyrtarëve të qytetit të Uashingtonit, ai miratoi një gjendje të jashtëzakonshme në kryeqytetin amerikan deri në 24 janar pasi autoritetet paralajmëruan për rreziqet e sigurisë dhe kërcënimet ndaj inaugurimit të Biden, tha Shtëpia e Bardhë.

 

“Unë i thashë presidentit qartë. “Ai është përgjegjës për fjalët dhe veprat e tij,” u tha dje McCarthy republikanëve, sipas një burimi.

 

“Unë personalisht e pyeta atë sot nëse ai është përgjegjës për atë që ndodhi dhe nëse ndihet keq për atë që ndodhi. “Ai më tha se kishte disa përgjegjësi për incidentin.”

 

McCarthy shtoi se ai i kishte kërkuar Trump të thërriste Biden “për të mirën e këtij kombi”.

 

Sipas faqes në internet të Axios, Trump ka fajësuar privatisht antifashistët për pushtimin e Kongresit, megjithëse pamjet dhe provat e tjera tregojnë se rebelët ishin mbështetësit e tij.

 

Axios shkruan se ai e tha këtë në një bisedë gjysmë ore me McCarthy, duke iu referuar një zyrtari pa emër të Shtëpisë së Bardhë dhe një burimi tjetër të njohur me përmbajtjen e bisedës.

 

Në bisedë, McCarthy, i cili sipas Axios ishte herë pas here i tensionuar dhe agresiv, i tha: “Jo Antifa, por MAGA. E di. “Unë isha atje.” MAGA është një akronim për fushatën e Trump “Bëni Amerikën përsëri të Madhe përsëri” të përdorur nga mbështetësit e tij.

 

McCarthy, sipas Axios, e këshilloi Trump të takohej me presidentin e zgjedhur dhe, sipas traditës, t’i linte atij një letër personale në Shtëpinë e Bardhë.

 

Shtëpia e Bardhë nuk ka komentuar mbi akuzat./ora24.tv