Gjendet kutia e “zezë” e avionit të rrëzuar në Indonezi

INDONEZI – Ekipet e shpëtimit indonezian kanë gjetur kutitë e zeza të një Boeing 737-500 që u rrëzua pak pasi u ngrit nga aeroporti i Xhakarta me 62 pasagjerë dhe ekuipazhin në bord.njofton slobodenpecat.mk

 

Disa anije luftarake me ekipet e shpëtimit po hetojnë vendin e rrëzimit, rreth 20 km nga aeroporti i Xhakarta, dhe autoritetet kanë njoftuar se së shpejti do të heqin kutitë e zeza nga fundi i detit, raporton BBC.

 

“Zhytësit do të marrin kutitë e zeza dhe shpresoj t’i kemi së shpejti, ” tha Servanto Giaggio, kreu i komitetit të sigurisë në trafik të Indonezisë.

 

Aksidenti u raportua fillimisht nga peshkatarët që po peshkonin në ujërat e Detit Java dhe të cilët dje rreth orës 2.30 pasdite dëgjuan së pari shpërthimin, dhe më pas panë një kolonë të madhe uji dhe një valë që lëvizte drejt tyre.

 

Autoritetet hapën menjëherë dy qendra krize, një në aeroportin e Xhakarta dhe një në port, dhe presidenti i Srivijaya Airlines tha se 26-vjeçari ishte teknikisht i shëndoshë dhe se fluturimi u vonua për shkak të motit të keq, jo për shkak të problemeve me aeroplanin./ora24.tv