Gjykata Greke hedh poshtë mundësinë e ekstradimit të bashkëshortit të Angela Martinit në Rumani

Gjykata e Apelit në Syros të Greqisë refuzoi ekstradimin e të arratisurit Dragos Savulescu në Rumani dhe e la të shkojë në Itali, në Milano, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Dragos Sulesvulescu, përmes një zëdhënësi. Informacioni u konfirmua nga burimet gjyqësore për mediumun rumun G4Media.ro.

Kjo është hera e dytë që një gjykatë evropiane refuzon një kërkesë ekstradimi në rastin e Savulescus, nënvizoi ai në njoftimin për shtyp. “Gjykata e Apelit në Syros vendosi në favor të zotit Savulescu, duke vendosur se Rumania nuk kishte fuqinë për të detyruar ekstradimin e tij nga Greqia dhe urdhëroi tërheqjen e menjëhershme të urdhër-arrestit nga Rumania. Z. Sulesvulescu u arrestua në ishullin e Mykonos më 9 gusht për shkak të mbajtjes nga Gjykata e Apelit të Bukureshtit të një urdhër-arresti të vjetër nga shkurti i vitit 2019 pas dënimit të tij në rastin në Konstancë që daton nga viti 2005, një dosje që përmban akuza që z. Savulescu i mohon fuqishëm. Gjykata e Apelit e Napolit, Itali, ku banon z. Savulescu, më parë hodhi poshtë kërkesën e Ekstradimit të Rumanisë, ndërsa njohu dënimin në Itali sipas ligjit evropian dhe më pas aplikoi një falje për atë dënim sipas ligjit italian”, është treguar në komunikatën e lëshuar nga Savulescu.

“Edhe pse kam kaluar ferrin javët e fundit , arrestimi im në Mykonos ka dëshmuar edhe një herë se autoritetet rumune kanë shpërfillur në mënyrë abuzive ligjin italian dhe evropian duke mbajtur një urdhër-arrest nëse nuk do të kishin autoritetin ligjor për ta bërë këtë gjë. I jam mirënjohës gjykatës greke për zbatimin e saktë të ligjit dhe falënderoj avokatin tim – z. Michalis Dimitrakopoulos për cilësinë e jashtëzakonshme të punës së tij. Duke u kthyer në shtëpi në Milano, jam i vendosur të ekspozoj publikisht abuzimin e madh të kryer në rastin tim, si në shumë raste të tjera në Rumani ”, tha Dragos Savulescu kur dilte nga ndërtesa e Tribunalit të Syrosit, thuhet sipas komunikatës.

Foto: Dragos Savulescu/Instagram

“Kam jetuar momente të denja për një skenar filmi , dhe pasi kuptova nivelin e presionit të bërë nga autoritetet rumune për një arrestim që doli të ishte ilegal, kuptova përsëri sa padrejtësi ka. Në këtë moment, megjithatë, unë thjesht dua ta harroj këtë përvojë të tmerrshme” , tha gruaja e Savulescus, modelja e njohur shqiptare Angela Martini.

Savulescu pretendon se “ai u arrestua në një restorant në Mykonos, para gruas dhe miqve të tij, në një operacion që përfshiu më shumë se 30 oficerë policie” dhe më pas kaloi dy ditë në paraburgim në Syros para se të lirohej, nën kontrollin gjyqësor, në pritje të vendimit për ekstradimin.

Biznesmeni Dragoș Savulescu u arrestua më 9 gusht 2021 në ishullin grek të Mykonos, pasi gruaja e tij, modelja shqiptare Angela Martini dhe një shoqe e çiftit, Marica Pellegrinelli (ish-gruaja e Eros Ramazzottit) postuan fotografi dhe video në InstaStory në të cilat ata treguan se Savulescu ishte larguar nga Italia dhe ishte me pushime në Greqi, shkruan mediumi rumun G4Media.Ro.

Më 11 dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata e Apelit në Bukuresht la në fuqi dënimin me 5 vjet e gjysmë burg me ekzekutim në rastin e biznesmenit Dragos Savulescu, ish-aksioner në Dinamo Bukuresht, me vendbanim në Itali, dhe më 11 mars, Gjykata e Lartë vërtetoi vendimin. Gjykatat konfirmuan gjithashtu urdhër -arrestin evropian të lëshuar në emrin e Savulescut, kështu që ai ende shfaqet në faqen e internetit të Policisë Rumune nën titullin “Person i ndjekur”.

Vendimi i gjykatave rumune për të konfirmuar dënimin me 5 vjet e gjysmë burgim me ekzekutimin e Dragos Savulescut erdhi pas vendimit të vitit të kaluar të Gjykatës së Apelit në Napoli, e cila e ndryshoi dënimin e Savulescu në një me pezullim.

Gjykatësit napolitanë e dënuan Savulescun me 3 vjet burg në bazë të një dekreti faljeje në vitin 2006 dhe, duke gjetur se ai ishte lënë me 2 vjet e gjysmë (nën 3 vjet), ia ndryshuan dënimin me një pezullim. Vendimi i Gjykatës së Apelit të Napolit mbeti përfundimtar duke mos u apeluar nga prokurori italian.

“Nëse ai vjen në Rumani ose largohet nga Italia, Savulescu duhet të arrestohet nga Interpoli bazuar në urdhër-arrestin evropian të lëshuar nga Drejtësia Rumune” , shpjeguan burimet gjyqësore për G4media.ro në dhjetor të vitit 2020.

Në fillim të vitit 2019, Dragos Savulescu u dënua me 5 vjet e gjysmë paraburgim efektiv në rastin e retrocesioneve, së bashku me ish-kryebashkiakun e Konstancës, Radu Mazare, Cristi Borcea dhe të pandehur të tjerë. Ata u shpallën fajtorë për një dëm prej 114 milionë eurosh. Savulescu u largua në Itali, në Napoli. //ora24.tv