Kurti: Kryeministri nuk diskutohet, flasim për ministritë

Prishtinë, 21 nëntor – Albin Kurti, në pritje të takimit me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, që mbahet të premten, ai thotë se nuk ka mbetur shumë për të diskutuar lidhur me formimin e qeverisë së ardhshme.

”Kryeministrin e ka përcaktuar populli i Kosovës më 6 tetor, ministritë janë të diskutueshme. Ne këmbëngulim në harmonizimin tonë programor. Duhet të gjendet edhe një formulë për ndarjen e këtyre përgjegjësive, por unë nuk mund të flas tani se këtë e lëshoj e këtë nuk e lëshoj”.

Ai shtoi më tej se në diskutimin e Mustafën do të ketë vend edhe negociatat lidhur me postin e kreut të shtetit.

”Ne do të diskutojmë me Mustafën për postin e Presidentit, por fokusi ynë janë karriget e zbrazëta dhe ato karrige të zbrazëta janë të Kryeministrit dhe Kryetari të Kuvendit dhe unë besoj se kjo është detyrë më urgjente që kemi”.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, përjashtoi mundësinë e një koalicioni me listën serbe, pasi në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë është hasur presion i madh ndaj qytetarëve dhe manipulime me votat gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit. Megjithatë konfirmoi detyrimin kushtetues që një ministër do t’i përkasë këtij komuniteti./kohajonë