LAJMI FUNDIT| Zoran Zaev jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit dhe kryetarit të LSDM-së (VIDEO)

Kryeministri Zoran Zaev ka dhënë dorëheqje si kryeministër dhe lider i LSDM-së pas raundit të dytë të zgjedhjeve të sotme lokale. Para se të shpallte dorëheqjen, ai ka uruar kundërshtarët e tij për fitoren në zgjedhjet lokale, raporton sdk.mk.

“Në emër të LSDM-së, i uroj kundërshtarët tanë për fitoren në këto zgjedhje lokale. Unë marr përgjegjësinë për rezultatet e zgjedhjeve tuaja. “Po jap dorëheqje si kryeministër dhe president i LSDM-së”, tha Zaev në një konferencë për media, duke shtuar:

“I qëndroj të vjetrës, nuk duhet të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare. “Unë do të qëndroj për këtë periudhë sa më duhet, për të organizuar një qeveri të re me një shumicë progresive që ka dhe mund të zgjerohet.

“Jam krenar që e sollëm vendin së bashku në NATO. Vitin e kaluar morëm një rekomandim për fillimin e negociatave me BE-në. Ne bëmë një regjistrim. Për ne progresistët që u gëzuam për këto suksese, fatkeqësisht erdhi një dënim politik. Zhgënjim për mazhorancën e zgjedhur nga ata që vetëm katër vite më parë shkuan të vrasin njerëz në parlament. Viktimat dhe banditë bashkuan forcat. “Kam sjellë lirinë dhe demokracinë dhe demokraci do të thotë të marrësh përgjegjësi”, tha Zaev./ora24.tv

Videoja këtu.