McConnell ndaloi senatin të fajësonte Trump-in

SHBA – Kreu i shumicës Republikane në Senat, Senatori Mitch McConnell, refuzoi kërkesën e Demokratëve të Premten, në një seancë të jashtëzakonshme të Dhomës së Lartë të Kongresit, për të konfirmuar fajësimin e Presidentit të SHBA Donald Trump, të votuar nga shumica në Dhomën e Përfaqësuesve. raporton nezavisen.mk

Një deklaratë nga zyra e senatorit McConnell tha se udhëheqësi i pakicës demokratike të Senatit Zach Zammer u informua për vendimin sot.

Seanca e rregullt e Senatit është planifikuar për në 19 Janar, që do të thotë se procesi i Senatit për të rrëzuar Trump nuk do të përfundojë para ditëve të para të mandatit presidencial të Joe Biden, inaugurimi i të cilit është planifikuar për 20 Janar, raporton CNN.

Njoftimi se nuk do të kishte asnjë seancë emergjente të Senatit erdhi pasi Senatori McConnell tha privatisht se fajësimi i presidentit do të ishte një mënyrë e mirë për të dëbuar Trump nga Partia Republikane, një shenjë që ka pasur ndryshime dramatike në marrëdhëniet midis Trump dhe McConnell, ish-bashkëpunëtorë të ngushtë./ora24.tv