Merkel : Po vjen faza më e vështirë e pandemisë

Numri i përgjithshëm i vdekjeve të shkaktuara nga COVID-19 në Gjermani kapërceu sot pragun 40,000, njoftoi Instituti për Shëndetin Publik “Robert Koch” (RKI), ndërsa kancelarja Angela Merkel paralajmëroi se javët e ardhshme do të jenë faza më e vështirë e pandemisë.raporton telegrafi.mk

“Javët e ardhshme do të jenë faza më e vështirë e pandemisë deri më tani, me shumë mjekë dhe personel mjekësor që punojnë në kapacitetin e tyre maksimal”, tha ajo.

Gjermania, vendi më i populluar në Bashkimin Evropian, po përpiqet të përmbajë pandeminë.

Ajo u godit rëndë nga vala e dytë e virusit pasi u kursye relativisht, në krahasim me shumë vende të tjera evropiane, gjatë valës së parë.

Vendi sapo ka zgjatur dhe forcuar bllokimin e pjesshëm deri më 31 janar dhe po u kërkon qytetarëve të reduktojnë më tej kontaktet e tyre.

Më shumë se 5,000 pacientë COVID-19 janë aktualisht në kujdes intensiv dhe më shumë se 80 për qind e shtretërve në njësitë e kujdesit intensiv janë të zëna.

Sipas RKI, Gjermania ka regjistruar 465 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin që nga fillimi i pandemisë në 40,343.

Më shumë se 1,9 milionë janë infektuar deri më tani, me gati 17,000 raste të reja të regjistruara që nga e shtuna./ora24.tv