“Messi ecën në pjesën më të madhe të ndeshjes” – Alexi Lalas tregon se çfarë duhet të bëjë tash e tutje argjentinasi

Alexi Lalas ka ngritur dyshime rreth idesë se Lionel Messi mund të kërkojë një pushim para debutimit të tij në Major League Soccer.

Pasi luajti plot 120 minuta në fitoren gjysmëfinale të Inter Miamit në Kupën e Open US kundër Cincinnatit, trajneri Tata Martino la të kuptohet se menaxhimi i kohës së lojës së argjentinasit mund të jetë i nevojshëm.

Kjo situatë lind pak para paraqitjes së parashikuar të debutimit të Messit në Major League Soccer, ndërsa Inter Miami përgatitet të përballet me New York Red Bulls në Red Bull Arena të shtunën mbrëma.

“Menaxhimi i minutave? Messi ecën në pjesën më të madhe të ndeshjes!”, ka komentuar Lalas në Twitter. Menjëherë pas kësaj, një tifoz pyeti nëse deklarata e tij lidhej me cilësinë e lojërave në të cilat është përfshirë argjentinasi.

“Mos jini kaq të pasigurt. Messi ka ecur gjithmonë, derisa të vijë koha për të mos ecur. Treni i Messit te Miami vazhdon të rrotullohet. 8 ndeshje, 10 gola, i pamposhtur dhe e çoi ekipin e tij drejt një trofeu dhe 2 finale”.

“Nëse nuk mund të gjesh gëzim në këtë ose gjen një mënyrë për ta bërë këtë, duhet të kërkosh ndihmë. Gjithashtu, ai ende nuk ka shënuar ose fituar dhe luajtur në MLS dhe ekipi i tij është në vendin e fundit”, ka shtuar më tej ai.

Lalas po fliste për përpjekjen urgjente të Miamit për të siguruar një vend në play-off. Aktualisht ata janë në pozitën e fundit në Konferencën Lindore të MLS, duke qenë pas 13 pikë nga pozita e playoff-it.