Ndahet nga jeta rapsodi i njohur shqiptar

Shkup, 21 nëntor – Rapsodi i njohur shqiptar, Sherif Dervishi, ka vdekur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

Dervishi u shtrua me urgjencë në spitalin e kryeqytetit pasditen e djshmee, pas një hemorragjie cerebrale mirëpo nuk mundi t’i përballojë.

Ai më herët kishte edhe një betejë me kancerin.

Dervishi ishte një këngëtar i njohur që identifikohej më së shumti me këngët popullore rapsodike, popullore e Shqipërisë së Veriut dhe popullore folklorike.

Me prejardhje ishte nga Dibra dhe në repertorin e tij, ka pasur të regjistruara shumë këngë dernjane dibrane.