Osmani: Greqia është partneri ynë strategjikë

Greqia mund të jetë aleati më i mirë i Maqedonisë, ne mund të jemi shoku më i mirë i Maqedonisë, tha Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias sot në një konferencë shtypi në Ministrinë e Jashtme Greke me Ministrin e Jashtëm Bujar Osmani, i cili është për një vizitë zyrtare në Athinë.Raporton MIA

Pas takimit në Ministrinë Greke, Osmani dhe Dendias nënshkruan memorandume mirëkuptimi në fushën e mbrojtjes civile, arsimit diplomatik dhe një memorandum mirëkuptimi midis “Invest Macedonia” dhe “Enterprise Greece”, tha korrespodenti i MIA-s nga Athina.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, e cila u mbajt me një numër të kufizuar gazetarësh për shkak të masave të mbrojtjes kundër Covid-19, Osmani dhe Dendias theksuan se ka përparim në marrëdhëniet midis dy vendeve dhe Maqedonia dhe Greqia janë tashmë partnerë strategjikë.

Ata gjithashtu iu referuan seancës së dytë ndërqeveritare që do të mbahet në periudhën tjetër, në varësi të rrjedhës së pandemisë.

Ministri i Jashtëm grek tha se me nënshkrimin e memorandumeve, marrëdhëniet midis dy vendeve bënë një hap përpara dhe u përqëndruan në fushat ku ka potencial të madh për bashkëpunim, të tilla si energjia, ekonomia, investimet.

Dendias gjithashtu shprehu mbështetjen e Greqisë për perspektivën evropiane të vendit tonë, si dhe rajonit, dhe tha se është e rëndësishme për stabilitetin në rajon.

“Bashkimi Evropian ka një detyrim për të mbajtur politikën e zgjerimit në tryezë,” tha Dendias, duke shtuar se një “vakum paqëndrueshmërie në rajonin tonë, i cili lehtësisht mund të plotësohej nga fuqitë e tjera jo-BE që mbështesin ekstremizmin, nuk mund të tolerohej”. .

Dendias foli në detaje për nevojën që Maqedonia të zbatojë plotësisht dhe në mënyrë të vazhdueshme Marrëveshjen e Prespës, duke komentuar se duhet përparim më i madh.

Pandemia u diskutua gjithashtu në takim dhe Dendias tha se Greqia po bën përpjekje për të siguruar vaksina për Maqedoninë dhe ai personalisht do të vazhdojë me përpjekjet dhe shtoi se Kryeministri Mitsotakis është shumë aktiv në këtë kontekst.

Është një kënaqësi e vërtetë të fillosh vitin me një vizitë kaq të suksesshme në Greqi. “Synimet tona të sinqerta janë të kapërcejmë pragun e fqinjësisë së mirë, si një rrëfim i saktë politik dhe të hedhim bazat për ndërtimin e një miqësie më të thellë afatgjatë midis dy vendeve, si shprehja më e lartë e suksesit të politikës dhe diplomacisë,” tha Osmani.

Ministri i Jashtëm theksoi se mbështetja parimore e Greqisë, si një fqinj i drejtpërdrejtë dhe gjithashtu një anëtar i BE, është veçanërisht i rëndësishëm për fillimin e negociatave me Maqedoninë, pa vonesë.

“Ne e vlerësojmë këtë mbështetje dhe e konsiderojmë atë si një nga kontributet kryesore në krijimin e një miqësie afatgjatë midis dy vendeve. Në të njëjtin drejtim, unë dua të theksoj bashkëpunimin brenda NATO-s, përmes marrëveshjes midis dy vendeve për mbrojtjen e hapësirës ajrore, e cila kontribuon shumë në promovimin e besimit midis dy vendeve në aspektin e politikës dhe sigurisë”, tha Osmani.

Ai shprehu kënaqësinë me nënshkrimin e tre memorandumeve të rëndësishme të bashkëpunimit në fushën e biznesit dhe ekonomisë.

“Unë gjithmonë kam thënë që ekonomia dhe biznesi duhet të drejtojnë marrëdhëniet tona, detyrimi ynë është që përmes këtyre memorandumeve, përmes bashkëpunimit politik, të krijojmë të gjitha kushtet për promovimin e mëtejshëm të tregtisë, shkëmbimin në fushën e turizmit, investimet, si më të rëndësishmet dhe më të sigurtat përfitimi më i prekshëm për qytetarët”, tha Osmani.

Ai vuri në dukje se të dy vendet përballen me projekte serioze të infrastrukturës dhe energjisë. -Përmes ndërtimit të interkonektorit për transmetimin e gazit, lidhja e vendeve përmes një tubacioni gazi, rindërtimi i tubacionit ekzistues të naftës, pjesëmarrja në ndërtimin e terminalit të gazit Alexandropolis, lidhja hekurudhore, lidhja rrugore dhe natyrisht hapja e vendkalimeve të reja kufitare Markova Noga-Lemo-Lemo theksoi Osmani.

Ministri Osmani më parë u takua me Presidenten Greke Katerina Sakelaropoulou, duke u përqëndruar në përparimin e marrëdhënieve dypalëshe nën Marrëveshjen e Prespës, situatën në rajon dhe perspektivën Evropiane të Maqedonisë.

Bujar Osmani do ta përfundojë vizitën e tij një-ditore të punës me një takim me Kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotakis./ora24.tv