Pamje të hyrjes në Kongresin Amerikan nga mbështetësit e Trump (FOTO)

Kongresit Amerikan iu desh të ndërpresë sesionin e posaçëm për të vërtetuar fitoren e Joe Biden për shkak të incidenteve. Nënpresidenti Mike Pence u evakuua.

Shtetet e Bashkuara po kalojnë skena të pashembullta tensioni, pasi mbështetësit e Donald Trump sulmuan Capitol Hill dhe detyruan ndërprerjen e seancës speciale për të vërtetuar fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale, transmeton Telegrafi.

Nënpresidenti Mike Pence duhej të evakuohej, ashtu si edhe shumë ligjvënës të tjerë. Ata që nuk arritën të largoheshin dhe të qëndronin në ambiente u udhëzuan të vendosnin maska ​​me gaz pasi forcat e sigurisë qëlluan me gaz lotsjellës në rrethrrotullimin e Kongresit.
Gjithashtu u regjistruan imazhe të mbështetësve të veshur me flamuj të Konfederatës duke kaluar gardhin e parë të sigurisë dhe duke hyrë në kongres ku u debatua miratimi i Biden.

Përleshjet ndodhën jashtë dhe në shkallët e kongresit, në të njëjtin vend ku Presidenti i zgjedhur Biden do të marrë detyrën në vetëm dy javë. Sidoqoftë, disa nga ata aktivistë arritën të hynin në vend.

Pasi qëndroi i heshtur gjatë fillimit të trazirave, Trump kërkoi që protestuesit të rrinin të qetë: “Unë i kërkoj të gjithëve në Capitol Hill të qëndrojnë të qetë. Asnjë dhunë! Mos harroni, NE jemi partia e rendit dhe ligjit. Respektoni ligjin dhe burrat dhe gratë tona të mëdha policore. Faleminderit”, tha ai.
Ligjvënës të ndryshëm, përfshirë shumë republikanë që kanë mbështetur Trumpin pa zbardhur rrethanat, gjithashtu dënuan ngjarjet dhe bënë thirrje për qetësi./ora24.tv/