Pas largimit nga Shtëpia e Bardhë, Trump do vendoset në Florida

SHBA – Kur Donald Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë në 20 Janar, raportet tregojnë se ai nuk do të kthehet në vendlindjen e tij në New York, por do të qëndrojë në shtëpinë e tij Mar-a-Lago në Florida të Jugut. Në të vërtetë, Trump ndryshoi zyrtarisht vendbanimin e tij në vjeshtën e 2019. Largimi në dukje i përhershëm i Trump në një shtet të dashur nga pensionistët më të vjetër shënon fundin e një epoke në New York, qyteti ku Trump u rrit dhe u zhvendos nga periferitë e Queens për t’u bërë një ikonë e stilit dhe pasurisë arrogante të Manhatanit në vitet 1970 dhe 1980. raporton nezavisen.mk

“Donald John Trump ka treguar një talent për vetë-promovim, skema të mëdha – dhe, ndoshta jo për t’u habitur, për nxitjen e zemërimit në rrugën e suksesit.”

Shkëlqimi i Trump pa dyshim që përmbante tepricat financiare të viteve 1980 dhe më gjerë duke vendosur emrin e familjes së tij në gjithçka që dukej ndërmend. Kishte 17 prona në New York që mbanin emrin e Trump me kalimin e kohës, njoftoi NBC News.

Trump u bë një tabloid, duke ushqyer gazetat me histori për veten e tij, sipas Hollywood Reporter dhe burimeve të tjera. Njëri prej tyre ishte kopertina e famshme e New York Post për marrëdhënien e tij me Marla Maples, e cila u bë gruaja e tij e dytë. Titulli thotë: “Marla u mburr me miqtë e saj për Donald:” Seksi më i mirë që kam bërë ndonjëherë. Trump madje kishte një skenë në “Home Alone 2: Lost in New York”. McCauley Culkin, ashtu si ylli Kevin, i kërkon atij udhëzime për në hollin e Hotel Plaza, të cilin Trump e kishte në atë kohë. Ky vetë-promovim i Trump ishte i çuditshëm, por kishte fuqi. Regjisori Chris Columbus tha në një intervistë të dhjetorit me Insider se Trump ishte “në film” duke kërkuar një rol në këmbim të lejimit të xhirimeve të zhvilloheshin në Plaza.

Shumica e njujorkezëve nuk pendohen për largimin e Trump. Ata dukeshin të gatshëm për këtë për një kohë të gjatë. Kur u dha lajmi se Trump po ndryshonte vendbanimin, Guvernatori Andrew Cuomo tha: “Lirimi i mirë. Nuk është sikur zoti Trump po paguan taksa këtu dhe atje. “Ai është i yti, Florida”.

Reagimi i Cuomo përmbante ndjenjat e shumë banorëve. New York është një shtet blu dhe qyteti është akoma më liberal; që kur Trump mori detyrën, ka pasur demonstrata rutinë kundër politikave të Shtëpisë së Bardhë jashtë pronave të saj eponime. Pakënaqësia e New York-ut për Trump arriti kulmin në pranverën e kaluar. Administrimi i dobët i koronavirusit të administratës së tij u ndje veçanërisht i thellë në New York City, qendra e hershme e pandemisë amerikane. Zyrtarët e qytetit dhe shtetit iu lutën Trumpit në dukje të painteresuar për ndihmë. “Si mendoni se Nju Jorku mund të qëndrojë në këmbët e saj pa mbështetjen federale?” Tha Kryetari i Bashkisë Bill de Blasio. “Zoti President, a do ta shpëtoni New York-un apo do ta lini të bjerë i vdekur?”

Cuomo, duke folur për krizën financiare të shkaktuar nga koronavirusi në shtator, vuri në dukje: “Trump po përpiqet në mënyrë aktive të vrasë Nju Jorkun. Personalshtë personale. Mendoj se është psikologjike. “Ai po përpiqet të vrasë qytetin e New York-ut.”

Meqenëse shumë banorë të Nju Jorkut ndihen kështu, nuk është për t’u habitur që Trump dhe klani i tij nuk kanë asgjë tjetër përveç një deti problemesh ligjore. De Blasio njoftoi këtë javë se New York po pezullonte kontratat e saj me kompanitë Trump për shkak të përfshirjes së tij në nxitjen e trazirave dhe sulmimin e Kapitolit. Kjo do të thotë që Trump do të humbasë 17 milion dollarë në marrëveshje për të drejtuar pistat e patinazhit Central Park Carousel, Wollman dhe Lasker dhe kursin e golfit Ferry Point në Bronx, sipas ABC News. Miqtë e Trump spekulojnë se largimi i Trump nga New York mund të përfshijë interesat e tij të biznesit, duke pasur parasysh mospëlqimin e tij ndaj zyrtarëve lokalë dhe shtetërorë, njoftoi ABC News.

Ndërkohë, Prokurori i Përgjithshëm i Manhattan County dhe Prokurori i Përgjithshëm po hetojnë marrëveshjet financiare të Trump. Largimi i Trump nga Shtëpia e Bardhë do të thotë gjithashtu që një proces gjyqësor civil kundër tij më në fund mund të vazhdojë këtu, pasi ai nuk mund të citojë më presidencën në një përpjekje për të shtyrë procedurat.

Sipas raporteve, Ivanka Trump dhe burri i saj Jared Kushner nuk janë të mirëpritur në qarqet elitare të Nju Jorkut kur largohen nga Uashingtoni. Ata blenë një pronë prej 30 milion dollarësh në ishullin luksoz të Indian Creek në Miami. Donald Trump Jr dhe e dashura Kimberly Gilfoyle janë gjithashtu duke lëvizur në Florida./ora24.tv