Pas shiut vjen i ftohti siberian – Njoftojnë meteorologët

Sot, territori ynë do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e aktivitetit ciklonik dhe një masë të theksuar ajri të lagësht që do të shkaktojë mot me vranësira me reshje shiu intensiv dhe deri në fund të ditës lokalisht do të derdhë mbi 30 l / m2 sediment të ujit. Lokalisht do të ketë kushte për shfaqje të rrallë të shtrëngatave dhe kushtet për reshjet e borës do të jenë në malet më të larta në zonat veriperëndimore. Do të fryjë një erë e lehtë deri mesatare nga një drejtim i ndryshueshëm, i cili herë pas here do të intensifikohet, temperaturat maksimale ditore do të rriten në intervalin prej 5 deri në 12 gradë. Raporton skopje24.mk

Në Shkup dhe zonën përreth, moti do të jetë me vranësira me reshje shiu që herë pas here do të jetë M M INTENZIV Një erë e lehtë deri mesatare do të fillojë të fryjë nga veriu dhe do të intensifikohet herë pas here. Temperatura maksimale ditore sot në Shkup do të rritet në rreth 5 gradë.

Pastaj nga nesër deri në ditët në vijim territori ynë do të jetë nën ndikimin e masës së ajrit më të ftohtë e cila do të shkaktojë ulje të temperaturave të ajrit dhe shi lokale dhe raste dëbore të herëpashershme në vendet më të larta dhe në male, të cilat për shkak të rënies së temperaturave të ajrit do të kalojnë në dëborë dhe në disa vende më të ulëta, veçanërisht nga e mërkura në mbrëmje. Temperaturat e ajrit do të rriten në intervalin prej 4 deri 11 gradë, një rënie edhe më e madhe për shkak të uljes së mëtejshme të masës së ajrit të ftohtë nga veriu do të jetë nga e enjtja./ora24.tv