Pendarovski: Është e papranueshme dhe e dënojmë ashpër, djegjen e flamurit bullgar

MAQEDONI – Djegia e flamurit të Republikës së Bullgarisë gjatë karnavalit në Vevçani është e papranueshme dhe e dënueshme. Isshtë e nevojshme të ndërtohet besimi, mirëkuptimi dhe respekti midis fqinjëve, shkroi Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski në profilin e tij zyrtar në Facebook, pas reagimit të Sofjes ndaj “djegies së flamurit Bullgar në karnavalin e djeshëm Vevçani”. Raporton slobodnaevropa.mk

Më parë, Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva njoftoi se Sofja kishte dërguar një demarsh të mprehtë verbalë në Shkup mbi flamurin që digjej. Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, duke komentuar incidentin në Karnavalin Vasilica, tha sot se disa nga të pranishmit në Vevçani donin të shkaktonin një incident për arsye politike./ora24.tv