Rusia dëbon dy diplomatë holandezë për “veprim armiqësor dhe provokues”

RUSI – Ministria e jashtme e Rusisë njoftoi sot se po dëbonte dy diplomatë Hollandezë. Isshtë deklaruar se ishte ngritur një protestë e mprehtë kundër ambasadorit për punë të ambasadës Hollandeze në Moskë për shkak të deklaratës së mëparshme të pabazuar të dy diplomatëve rusë si persona non grata, raporton RIA Novosti .

Ministria ruse vlerëson se kjo, siç u tha, “veprim armiqësor dhe provokues, si dhe një valë e re e histerisë anti-ruse, e organizuar nga Haga me ndihmën e mediave pro-qeveritare”, tregon se autoritetet holandeze nuk kanë mendje të përbashkët dhe kuptim të problemeve reale në ruso-holandezët marrëdhëniet .

Prandaj, në përputhje me parimin e reciprocitetit, Moska ka vendosur të përjashtojë dy punonjës të ambasadës Hollandeze dhe ata do të duhet të largohen nga Rusia brenda dy javësh, tha deklarata./ora24.tv