Shkaku i reshjeve, çdo orë përfundojnë në spital 50 persona

SPANJËÇdo orë, 50 persona përfundojnë në një spital në Madrid për shkak të një thyerjeje ose shtypjeje, regjistroi shërbimi shëndetësor i qytetit.njofton makfax.com.mk

Madrid u godit nga një stuhi dëbore në Philomena, e cila rrethoi rrugët e qytetit dhe paralizoi Spanjën, e cila nuk është mësuar me aq shumë reshje dëbore. Në 36 orët e fundit, 2,000 njerëz janë pranuar në shërbimet e urgjencës në spitalet e Madridit, tha zyrtari i shëndetit të qytetit Enrique Ruiz Escudero për stacionin radio Onda Cero.

Rreth 40 përqind e të gjitha rasteve të marra nga shërbimet e urgjencës janë viktima si rezultat i kalimit të stuhisë së dëborës Filomena. Bora që ra 33 orë pa ndalur në Madrid javën e kaluar, të Premten dhe të Shtunën, u kthye në akull pasi koha u qetësua, dhe pastrimi i rrugëve të qytetit ishte i ngadaltë për shkak të mungesës së makinave dhe lopatave./ora24.tv