Shqipëri: 369 punonjës shëndetësor janë vaksinuar deri më tani

SHQIPËRI – Kryeministri shqiptar Edi Rama shkroi në një postim në Facebook se falë aplikimit të dozës së parë të vaksinës kundër Covid-19, 369 punonjës shëndetësorë janë tani më të mbrojtur nga virusi. Njofton tv21.tv

 

Ai gjithashtu njoftoi se procesi i vaksinimit vazhdon nga java në javë dhe se dinamika do të rritet gradualisht.

 

 

“Deri më tani, 369 mjekë dhe infermierë nga linja e parë e betejës me Covid-19 sot janë më të mbrojtur nga virusi i rrezikshëm, pasi morën dozën e parë të vaksinës në Qendrën e Vaksinimit në Stadiumin Air Albania, në gjashtë ditët e para të vaksinimit. Procesi do të vazhdojë sot, pa u ndalur. “Nga java në javë, ne do të rrisim gradualisht dinamizmin sipas planit të vaksinimit,” lexon statusi i Ramës në Facebook, duke përfunduar me moton e vaksinimit “Shqipëria me një buzëqeshje”.

 

Pas mbërritjes së 975 dozave të para të vaksinës Pfizer, qeveria shqiptare tha se u kishte siguruar vaksina 800,000 qytetarëve, ose 1.6 milion doza, përmes një marrëveshje të drejtpërdrejtë me kompaninë amerikane dhe mekanizmin Kovacs.

 

 

 

Sipas marrëveshjes me “Pfizer”, 10,750 doza të vaksinave duhet të mbërrijnë në ditët në vijim, dhe pastaj ato do të arrijnë sipas kalendarit të dakorduar.

 

Ndërkohë, siç informohet nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, negociatat vazhdojnë për të siguruar më shumë sasi vaksinash.

 

Ministri shpjegoi se vendi do të kryejë një vaksinim të kombinuar për grupet në rrezik, në përputhje me planin kombëtar për vaksinimin anti-covid.

 

“Në fazën e parë, do të përfshihen rreth pesë mijë punonjës shëndetësorë dhe ata do të pasohen nga një kalendar i kombinuar për të moshuarit të vendosur në shtëpi, pastaj më të vjetër se 75 vjet e kështu me radhë me të gjitha grupet, siç përcaktohet në planin tonë të vaksinimit,” tha Manastirliu. .

 

Pasi analizoi situatën epidemiologjike në vend në dy javët e fundit, për shkak të rritjes së incidencës, Komiteti Kombëtar i Ekspertëve vendosi të mbajë në fuqi vendimin për shtetrrethimin, i cili zgjat nga ora 22 deri në orën 6, ndërsa ndalimi i fluturimeve me Britaninë e Madhe mbetet në fuqi. deri në 1 shkurt./ora24.tv