U gjet i vrarë në tunel/ Vëllai: Pse dyshoj te kunata dhe ish-gruaja ime

Kronikë – Ndonëse kanë kaluar 2 vite e ca nga vrasja e Artur Lleshit, 31-vjeçarit nga Bulqiza, ende për këtë krim nuk ka një autor. Ngjarja e rëndë u zbulua në dhjetor të 2018-ës, ku trupi i pajetë i 31-vjeçarit u zbulua i vrarë me 3 plumba në një tunel në në fshatin Gjuras të Bulqizës, 9 muaj pasi ishte zhdukur pa lënë gjurmë, njofton Syri.net

Nisur nga kjo, vëllai i viktimës, Lulzim Lleshi kërkon drejtësi për gjetjen e autorit të vrasjes së Arturit. Duke qenë se Prokuroria e Dibrës dhe Policia ende nuk e kanë zbardhur ngjarjen, Lulzimi ka kërkuar ndihmën e medias për ta rikthyer edhe njëherë në vëmendjen e publikut. Gazetari Enver Doçi, ka siguruar një prononcim për ‘BalkanWeb’ nga Lulzim Lleshi, ku ky i fundit thotë se ka dyshime të forta që vrasja të ketë si autor apo organizator të saj familjarët e tij, e konkretisht ish-bashkëshorten.

“Vëllai im u gjet i vrarë para 3 vitesh në një tunel, prokuroria nuk ka ecur me këtë problem. Se di ku ka ngelur çështja. S’di ku ta kërkoj. Dua të zbardhet ngjarja. U gjet i vrarë me 3 plumba. E kanë mbuluar me dhe gurë. E kanë gjetur 4 persona të fshatit. Më pas ata njoftuan kryeplakun e fshatit, i cili më tha edhe mua. Dyshimet i kam brenda familjes. Gruaja e vëllait iku po ashtu dhe ish-bashkëshortja ime u largua pas një viti. Dyshimet janë brenda familjes. Dua drejtësi se këta persona nuk janë sot para gjykatës.”, tha ai.

Artur Lleshi u denoncua si i zhdukur edhe nga bashkëshortja e tij para se ai të gjendej i vrarë në tunel. Në atë kohë, të dhënat e vetme për familjarët ishin që Arturi ishte nisur për të punuar në Maqedoninë e Veriut si çoban me datë 10 prill të vitit 2018, por që prej asaj date nuk kishin asnjë kontakt./ora24.tv/