VMRO-DPMNE akuzon Zaevin për dështim në shëndetësi

“Ndërsa Zoran Zaev ha me lugë të arta, Maqedonia është vendi i 5-të në botë pas vdekjes nga epidemia e koronavirusit”, akuzojnë VMRO-DPMNE. Njofton makfax.com.mk

 

“Lakmia për arin dhe pasurimin personal e preokupoi Zaevin, i cili padyshim që nuk shkel syri sepse më shumë se 85,000 njerëz u infektuan dhe mbi 2,600 vdiqën. Maqedonia është vendi i fundit në rajon dhe Evropë që fillon vaksinimin e popullsisë së saj. “Në vend që të sigurojë vaksina, ai u përqëndrua në tenderë të errët, licenca marijuane dhe pasurimin personal të familjes së tij,” tha partia e opozitës në një deklaratë.

 

Nga atje ata tregojnë se ndërsa Social Demokrati i rremë Zaev mburret paturpësisht për luksin dhe pasurinë që ka fituar në një mënyrë kriminale, njerëzit në Maqedoni po luftojnë për një jetë të zhveshur.

 

“Veglat e arta të Zaevit tregojnë se ku përfunduan paratë në këtë vend. “Kjo është arsyeja pse nuk kishte para për teste të koronavirusit, kjo është arsyeja pse sistemi i kujdesit shëndetësor është në gjunjë, prandaj nuk ka pajisje mbrojtëse dhe materiale mjekësore,” tha VMRO-DPMNE.

 

Një foto nga tryeza e Kryeministrit në prag të Krishtlindjes, e cila pretendohet se tregon një takëm të artë të përdorur nga familja e tij, u përhap kohët e fundit në mediat sociale./ora24.tv