Wuhan: Mijëra njerëz dolën në rrugë për të festuar Vitin e Ri (VIDEO)

Në fokusin e pandemisë globale të coronavirusit, qyteti kinez i Wuhanit nuk ka humbur një festë publike të Vitit të Ri. Mijëra banorë të këtij qyteti e mirëpritën në rrugë vitin 2021.

Një vit më parë, filloi një pandemi në këtë qytet me miliona dollarë që goditi rëndë gjithë botën. Autoritetet kineze kanë arritur të vendosin pandeminë nën kontroll me masa jashtëzakonisht kufizuese në Wuhan dhe pjesën tjetër të vendit, transmeton Telegrafi.

Ndërkohë, situata është normalizuar dukshëm dhe një numër shumë i vogël i njerëzve të infektuar me coronavirus janë regjistruar në këtë vend – të paktën kjo është ajo që tregojnë të dhënat zyrtare të autoriteteve, raporton thenewyorktimes.

Banorët e Wuhanit u bashkuan me publikun në prag të Vitit të Ri, dhe thanë se ishin të kujdesshëm por nuk shqetësoheshin për praninë e një numri të madh njerëzish në rrugë, raporton reuters, p

Ndryshe nga Wuhan, shumë qytete në Kinë dhe rreth botës nuk kishin një mbrëmje publike të Vitit të Ri. /ora24.tv/