Zuckerberg kritikon Musk se nuk është serioz në lidhje me luftën e tyre

Elon Musk nuk është “serioz” për luftën dhe “është koha për të vazhduar”, tha Mark Zuckerberg. Në një postim në Threads, shefi i Metës shkruan se i ofroi Musk një “takim të vërtetë”, por ai vazhdoi të justifikohej dhe të refuzonte.

Musk më parë njoftoi se ishte gati të luftonte “të nesërmen”. Miliarderët ranë dakord që ndeshja të zhvillohet në qershor, duke sjellë vëmendje të madhe mediatike.

Por pavarësisht se kanë shkëmbyer kritika për muaj të tërë, rivalët ende nuk kanë rënë dakord për një datë, duke ngritur dyshime se lufta do të ndodhë ndonjëherë. Lufta e fjalëve u ndërlikua më tej nga fillimi i Trades në korrik, pasi më shumë se 100 milionë përdorues u regjistruan në më pak se një javë.

Ky numër ka rënë dhe Twitteri i ri, X, mbetet i qetë përpara Threads me rreth 350 milionë përdorues. Musk kërcënoi se do të padisë Facebook për “keqpërdorim të sekreteve tregtare të Twitter-it. Meta i mohon pretendimet.

Javën e kaluar, Zuckerberg tha se propozoi 26 gushtin për luftën në kafaz. Por të premten, ministri i kulturës i Italisë tha se kishte folur me Musk për organizimin e përballjes në vend si një ngjarje humanitare. Musk tregoi se do t’i ngjajë “Romës së lashtë”.

Megjithatë, të dielën, shefi i Metta-s njoftoi në Threads se Elon nuk e kishte konfirmuar datën, se kishte nevojë për operacion dhe se donte që ata të bënin një luftë praktike në oborrin e shtëpisë së tij.

“Nëse Elon ndonjëherë merr seriozisht një datë të vërtetë dhe një ngjarje zyrtare, ai e di se si të arrijë tek unë. Përndryshe, është koha për të ecur përpara. “Do të fokusohem në garën me njerëz që e marrin seriozisht sportin”, ka shkruar Zuckerberg.